Professional Drone Consulting

Hamarosan esedékessé válik a nyilvántartásba vett növényvédelmi drónpilóták továbbképzése

2025. január 21. 17:16 - Dr. SÁNDOR Zsolt

Ahogyan arról már korábban itt a blogon is szó volt, a növényvédelmi képesítések közül a növényvédelmi drónpilóta képesítés egy ún. nem lejáró kompetencia, melynek megléte egyik feltétele annak, hogy valaki szerepelhessen a növényvédelmi drónpilóta adatbázisban. Azonban a nyilvántartásba vett növényvédelmi drónpilóták csak akkor tarthatják meg érvényes nyilvántartási bejegyzésüket, ha a jogszabály alapján igazolt módon eleget tesznek a kétévente kötelező továbbképzési követelménynek.

A mező- és erdőgazdasági légi munkavégzésről szóló 44/2005. (V. 6.) FVM–GKM–KvVM együttes rendelet kimondja, hogy az ún. mezőgazdasági pilóta nélküli légijármű irányítói nyilvántartásban (továbbiakban mezőgazdasági drónpilóta adatbázis) szereplő személynek kétévente kötelező olyan növényvédelmi szakmai továbbképzésen részt vennie, melyet igazolt módon elvégzett, a NÉBIH által kijelölt szervezetnél [3.§ (11)]. Mivel az első drónpilóták bejegyzése 2023. nyár elején valósult meg (lsd. a nyilvántartást), így esetükben néhány hónap múlva lesz már esedékes a továbbképzésen való részvétel.

Ilyen továbbképzést csak az a szervezet végezhet, aki a NÉBIH-től erre felhatalmazást kapott. Az ilyen szervezetek listája (jelenleg egy kijelölt szervezettel – 2025. január 21-én) megtalálható a NÉBIH honlapján a Növényekkel kapcsolatos adatbázisok oldal, Növényvédelem részénél.

https://portal.nebih.gov.hu/adatbazisok-noveny

A továbbképzés célja, hogy a drónpilóták megismerhessék az elmúlt időszakban történt jogszabály- és egyéb változásokat, újdonságokat és egyéb releváns információkat, legyenek azok műszaki/technikai vagy akár növényegészségügyi témájúak.

 

Mit kell tudni a továbbképzésről?

  • Minimum 8 órás, kizárólag jelenléti formában megvalósuló oktatás.
  • Moduláris felépítésű, a drónpilóta alapképzés programkövetelményével megegyező modulokkal, melyek elméleti és gyakorlati ismeretekre vonatkoznak.
  • Vizsgaköteles! A vizsgát a képzőintézmény szervezi és bonyolítja le, és a vizsgát is a képzőintézmény állítja össze, azonban a vizsgasort előzetesen a NÉBIH ellenőrzi.
  • Vizsgázni csak személyesen, jelenléti formában lehet, és a sikeres vizsgához minimum 60%-ot kell a vizsgázónak teljesítenie.
  • A vizsgán akár a NÉBIH is jelen lehet, minőségellenőri vagy felügyeleti tevékenységet ellátva.

Sikeres vizsga esetén a szervezet tanúsítványt állít ki, hogy a vizsgára kötelezett drónpilóta a továbbképzésen részt vett és eredményes vizsgát tett. Ez ahhoz szükséges, hogy a drónpilóta adatbázisba bekerüljön a tény, hogy a továbbképzési követelményeket az érintett személy teljesítette.

Lényeges, hogy ha egy növényvédelmi drónpilóta nem teljesíti a továbbképzési követelményt, akkor azt a személyt törlik két év elteltével az adatbázisból, és a továbbiakban nem végezhet majd olyan tevékenységet, melynek feltétele az, hogy a drónpilóta szerepeljen az  adatbázisban [3.§ (12(a))].

A drónpilóta adatbázis az alábbi adatokat tartalmazza egy-egy már bekerült személy vonatkozásában:

  • Név
  • Lakóhely
  • FELIR azonosító
  • Tevékenység azonosító
  • Nyilvántartásba vétel időpontja
  • Továbbképzés teljesítésének időpontja
  • Nyilvántartásból való törlés időpontja

 

Szabályos drónhasználatot!

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://droneconsulting.blog.hu/api/trackback/id/tr6218779966

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása