Az elmúlt időszakban a dróngyártók elkezdtek piacra dobni osztályazonosítóval rendelkező drónokat. Ezek az ún. C osztályú drónok, melyek lehetnek C0, C1, C2, C3 vagy C4-es, illetve a sztenderd forgatókönyvek szerinti műveleteknél használható C5 vagy C6-os eszközök. A C után következő szám (hivatalos nevén UA osztály) azt jelöli, hogy milyen funkcionális követelményeket elégít ki a drón (maximális felszállótömeg, maximális horizontális sebesség, alacsony sebességű üzemmód, stb.).
Az osztályazonosítóknak a nyílt kategóriájú műveletek esetén van nagy jelentősége, hiszen az osztályazonosító egyértelműen meghatározza, hogy az adott eszközt mely alkategóriában lehet felhasználni. Így a drónok által végzet műveletek köre is meghatározható és egyben besorolható. Létezik C5 és C6 osztályazonosító is, melyeknek a műszaki előírásai a C3-as eszközökén alapulnak, de mivel ezeknek jelentősége a sztenderd forgatókönyv szerint végrehajtott műveletek esetén lesz jelentősége (C5 drón az STS-01 műveletek esetén, míg C6 az STS-02 műveletek esetén), vannak eltérések.
Az osztályazonosítót a gyártó – vagy az importőr – azt követően helyezheti el a drónon, hogy ún. megfelelőségértékelésen esett át, melynek során egyes esetekben (C0, C4, C5 és C6) a gyártó is, de általában egy külsős, akkreditált és az Európai Bizottsághoz bejelentett szervezet megvizsgálja a drónt, adott esetben a gyártási folyamatokat, és a szabványnak való megfelelőség esetén felhatalmazza a kérelmezőt, hogy a megfelelő osztályazonosítót elhelyezhesse az eszközön.
Az ún. bejelentett megfelelőségértékelő szervezetekről az EU nyilvántartást vezet, mely az alábbi honlapon keresztül érhető el, a tématerület kiválasztását követően. Az egyes szervezeteknél látható, hogy pontosan milyen osztályazonosító minősítésére kapott felhatalmazást az adott szervezet. https://webgate.ec.europa.eu/single-market-compliance-space/#/notified-bodies/notified-body-list?filter=legislationId:159261,notificationStatusId:1
Lényeges, hogy ha valaki osztályazonosítóval rendelkező drónt vásárol, akkor feltétlen győződjön meg róla, hogy az adott eszköz valóban átesett megfelelőség-ellenőrzésen, és ezt egy olyan szervezet végezte, aki az EU-s adatbázisban szerepel, aki áldását adta arra, hogy az osztályazonosító elhelyezhető az eszközön. Fontos tudni, hogy nem minden szervezet adhat minden osztályazonosító felhelyezésére jogosultságot. Az EU-s adatbázisban egyértelműen látszik, hogy mely szervezet pontosan mire kapott felhatalmazást.
A drónok használati utasításaiban minden esetben meg lehet találni azokat az információkat, hogy az értékelést mely szervezet végezte, és ezt össze lehet hasonlítani az EU-s adatbázissal. Ha azt vesszük észre, hogy olyan szervezet adott felhatalmazást az osztályazonosító elhelyezésére, aki nem szerepel az ún. NANDO listán, akkor legyünk gyanakvók, és inkább végezzünk további ellenőrzéseket (netek kutatómunkát) a drón megvásárlását megelőzően, vagy akár kérjük ki a hatóság álláspontját is. A nem megfelelő drón megvásárlása jelentős pénzügyi károkhoz vezethet, így nem árt a fokozott óvatosság.
Az elmúlt években jellemző volt az is, hogy a kínai eszközökre elhelyezték az ún. China Export címként, mely a megszólalásig hasonlított az EU-s CE jelölésre, melyet minden az EU-ban forgalomba hozott elektronikai eszközön el kell helyezni. A különbséget csak a szakavatott szeműek vették észre, így gyakorlatilag átverték a fogyasztókat.
Az osztályazonosítóval rendelkező drónok mellé a vásárló számára minden esetben mellékelni kell egy könnyen értelmezhető tájékoztatót is, mely bemutatja, hogy az adott eszköz felhasználását pontosan hogyan kell megvalósítani a nyílt kategóriában. Ezek a tájékoztató lapok az EASA honlapjáról is letölthetők. https://www.easa.europa.eu/en/document-library/general-publications/drones-information-notices
Vásárlást megelőzően legyenek körültekintők és tájékozódjanak a megvásárlandó eszközzel kapcsolatosan. Legyenek figyelmesek, mert sok esetben a fórumokon is helytelen információk szerepelnek.
Az EASA már közreadott egy listát, melyen az osztályazonosítóval ellátott drónok találhatók meg. Ez a lista a jövőben jelentősen bővülni fog, tekintettel arra, hogy azon gyártó, aki nyílt kategóriában felhasználásra szánt drónt szeretne piacra dobni, köteles lesz termékét osztályazonosítóval ellátni. Íme a link a listához.
https://www.easa.europa.eu/en/domains/civil-drones-rpas/open-category-civil-drones
Fontos, hogy az osztályazonosítóval rendelkező drónok a speciális kategóriában is használhatók, amennyiben az UAS-üzembentartó műveleti engedélyt szerez egy-egy művelet ellátására a légiközlekedési hatóságtól (a sztenderd forgatókönyveken túl, egyedi műveletekre). Az osztályazonosító ebben az esetben egyfajta garanciát jelent arra, hogy egyes kockázatcsökkentő műszaki megoldások igazolt módon rendelkezésre állnak.
Biztonságos felhasználást és repülést!